NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
1673
Авансцена

Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба

Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието. „Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни

| 18 Септември 2024, 13:25 ч.
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Снимка © Галерия „Астри“

Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.

Хореографът и ръководител на школа за модерен балет „Вега“ в Търговище Марианна Савова е отличена със „Златна лира“, информират от Центъра за младежки дейности и инициативи (ЦМДИ) в областния град. Призът й бе връчен по време на първия юбилеен концерт-спектакъл „30 години „Вега“ – живот като на кино“, събрал на една сцена танцьори от първите години на школата до днешните възпитаници.

Наградата „Златна лира“ Савова получи за високи постижения в хореографското изкуство. Отличието връчиха представителите на Съюза на българските музикални и танцови дейци Любчо Василев и д-р Росица Бояджиева-Вълева, допълниха от ЦМДИ. 

Танците в юбилейния концерт-спектакъл „30 години „Вега“ – живот като на кино“ са били много и разнообразни, изпълнени с емоция и професионализъм, като всеки от тях е свързан с киното. Такива са били песните от репертоара на двамата гост-изпълнители Цецо

Всяка от неговите песни е глътка любов. Отпиваш и разбираш, че само една не е достатъчна. Защото вкусът на тази любов е истински, опияняващ и е разказан с езика на най-красивото изкуство – музиката.

Думите са на почитател, след концерта на Ед Шийрън в София. Неслучайно, британската преса казва за него, че е върнал поп музиката на земята. 

На 31 август, на стадион „Васил Левски“, 60 000 души едновременно се приземяваха и извисяваха – имаше танцуващи, пеещи, плачещи... А дъждовното време сякаш дойде, за да напомни, че Ед идва именно от Острова, коментираха зрители. 

В продължение на почти два часа и половина, най-голямото спортно съоръжение у нас приличаше на многоцветна приказна атракция от „Дисниленд“, озвучена с гласа на Ед Шийрън. Той самият имаше вид на момче. Беше облечен с дънк

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

Крис Еванс завладя публиката по целия свят като Стив Роджърс в оригиналната трилогия, чиято кулминация бе „Първият отмъстител: Войната на героите“ (2016). Сега в образа на героя влиза Антъни Маки, който публиката познава от популярния сериал „Сокола“ и „Зимният войник“

Капитан Америка: Нов свят“продължава наследството на поредицата и разкрива трансформацията на Сам Уилсън като новия Капитан Америка. Докато влиза в обувките на своя предшественик, той се сблъсква с противници и съюзници, навигирайки из политически интриги и социални катаклизми. С подкрепата на доверени партньори, Уилсън трябва да се изправи срещу страховити врагове, чиято цел е да дестабилизират световния мир и убият президента „Тъндърболт“ Рос (Харисън Форд). Пътуването му е не само битка срещу външни заплахи, но и изследване на неговата идентичност и истинското значение на героизма в един бързо променящ се свят,

„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите. 

Иван Пазламачев е роден в Ямбол през 1972 г. Завършил е Средното специално художествено училище  за приложни изкуства в София. Още като ученик, през 1986 г., прави първата си самостоятелна изложба в родния град, която включва живопис и скулптура. През 1990 г. е в Германия, където организира две свои изложби, а в 1991 г. вече е САЩ, където живее и работи и до днес. Установява се в Ню Йорк и бързо навлиза в артистичните среди.  В периода 1992-1995 завършва колежа „Сънбридж“ в Ню Йорк. Започват да излагат негови картини, участва в артистични резиденции, печели награди за високи постижения, артистични стипендии. През 1995 г. е първата му самостоятелна изложба в САЩ, даваща начало на десетки негови групови и самостоятелни изяви в Ню Йорк, Ню Джърси, Флорида, Маями, Калифорния. Излага също в Италия, Франция (Салона), в Германия (БКИЦ), многократно в Ямбол, а от 2017 г. участва и в годишните изложба на галерия „Астри“.

През 2002 г. след конкурс е приет в Профсъюза на сценичните работници в САЩ и оттогава работи само за театрални постановки на Бродуей. По покана на сценографите рисува авторски произведения за два спектакъла през 2018 г. и 2022 г. в Ню Йорк. Пет от албумите на американския саксофонист Стив Слейгъл са с обложки на Иван Пазламачев. В Лунния Кодекс, Codex Nova - изстрелян на 15 февруари, кацнал на Южния полюс на Луната на 22 февруари 2024 г., чрез SpaceX Falcon 9/ GLL Lunaprise/ NanoFiche/ Intuitive Machines – Odysseus – програмата на НАСА за предаване и съхраняване на културното наследство на земляните, са включени 14 негови картини. 

/ВСР

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви

Инициативата „Лято в музея“ организира за втора година Регионалният исторически музей – Враца, съобщи пред журналисти историкът Тихомир Машов.

По думите му музейните работници са подготвили редица дейности като интерактивни образователни игри и Арт ателиета. 

Участниците ще работят с глина, ще изучават работата на археолога, ще се запознаят с интересни неща за архитектурата на Враца, ще решават загадки, ще търсят артефакти и съкровища, свързани с праисторическото изкуство, ще играят автентични римски настолни игри.

Заниманията започнаха в началото на юли и ще се провеждат по един път седмично до края на август. 

За участие в тях се изисква предварителна заявка, като седмица по-рано ще се дава информация за следващото занимание и възрастовата група, за която ще е подходящо, обясни експертът. 

Машов допълни, че ще има и входна такса, тъй

Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.

Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра. 

Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година. 

"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д

Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник.

Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров".

Проявата уважиха десетки перничани и любители на изобразителното изкуство. Сред тях беше и областният управител на Перник Людмил Веселинов. 

Пити показва 43 свои картини - абстрактна живопис и осем платна, създадени от студенти от Нов български университет, участвали в ръководена от него творческа работилница.

Художникът определи картините си като "плод на сърцето и душата", както и на емоцията и любовта. Той припомни, че това е втората му голяма изложба в миньорския град, с който е свързан по линия на съпругата си - Дафина. Тя е българка и като малка е живяла известен период с родителите си, които са работили в новосъздадения работнически миньорски театър в Перник.  &

„За хор Боев с любов и песен“ – под това мото ще се състои на 10 юли в Хасково хоровият концерт, посветен на 90 години от рождението на диригента Боян Боев (1934 – 2022), съобщиха от общинския пресцентър. Организатори на проявата са Община Хасково, Младежки център - Хасково и Сдружение „Орфей 1977“. 

Музикалната проява в залата на Младежки център ще събере на една сцена няколко поколения хористи от формации, създадени и дирижирани от Боян Боев, обявен за почетен гражданин на областния център през 2007 година.

Публиката ще има възможност да чуе изпълнения на Детски хор „Орфей“ при Младежки център под акомпанимента на пианистката Ирен Капеловска и с хормайстор Вили Костадинова, както и на вокален ансамбъл „Орфей+“ при сдружение „АЕДА“, с диригент Елена Цветкова. 

„С този концерт ще отдадем още един път почит към Боян Боев, който е един от значимите музи

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Украйна осъжда плановете на Филмовия фестивал в Цюрих да покаже документалния филм „Руснаци на война“
Министерството на външните работи в Украйна осъди намерението на Филмовия фестивал в Цюрих да включи в програмата документалния филм „Руснаци на война“ (Russians at War ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 19:00 ч.
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство ...
Начало Авансцена
1673
Авансцена

Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба

Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“.Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.

| 18 Септември 2024, 13:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Снимка © Галерия „Астри“

Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 26 септември и ще продължи до 18 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая, това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква нашето възхищение. Както и предизвиква самите нас, напомня за възможната свободата, която носим в себе си“, разказват организаторите. 

Хореографът и ръководител на школа за модерен балет „Вега“ в Търговище Марианна Савова е отличена със „Златна лира“, информират от Центъра за младежки дейности и инициативи (ЦМДИ) в областния град. Призът й бе връчен по време на първия юбилеен концерт-спектакъл „30 години „Вега“ – живот като на кино“, събрал на една сцена танцьори от първите години на школата до днешните възпитаници.

Наградата „Златна лира“ Савова получи за високи постижения в хореографското изкуство. Отличието връчиха представителите на Съюза на българските музикални и танцови дейци Любчо Василев и д-р Росица Бояджиева-Вълева, допълниха от ЦМДИ. 

Танците в юбилейния концерт-спектакъл „30 години „Вега“ – живот като на кино“ са били много и разнообразни, изпълнени с емоция и професионализъм, като всеки от тях е свързан с киното. Такива са били песните от репертоара на двамата гост-изпълнители Цецо

Всяка от неговите песни е глътка любов. Отпиваш и разбираш, че само една не е достатъчна. Защото вкусът на тази любов е истински, опияняващ и е разказан с езика на най-красивото изкуство – музиката.

Думите са на почитател, след концерта на Ед Шийрън в София. Неслучайно, британската преса казва за него, че е върнал поп музиката на земята. 

На 31 август, на стадион „Васил Левски“, 60 000 души едновременно се приземяваха и извисяваха – имаше танцуващи, пеещи, плачещи... А дъждовното време сякаш дойде, за да напомни, че Ед идва именно от Острова, коментираха зрители. 

В продължение на почти два часа и половина, най-голямото спортно съоръжение у нас приличаше на многоцветна приказна атракция от „Дисниленд“, озвучена с гласа на Ед Шийрън. Той самият имаше вид на момче. Беше облечен с дънк

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

Крис Еванс завладя публиката по целия свят като Стив Роджърс в оригиналната трилогия, чиято кулминация бе „Първият отмъстител: Войната на героите“ (2016). Сега в образа на героя влиза Антъни Маки, който публиката познава от популярния сериал „Сокола“ и „Зимният войник“

Капитан Америка: Нов свят“продължава наследството на поредицата и разкрива трансформацията на Сам Уилсън като новия Капитан Америка. Докато влиза в обувките на своя предшественик, той се сблъсква с противници и съюзници, навигирайки из политически интриги и социални катаклизми. С подкрепата на доверени партньори, Уилсън трябва да се изправи срещу страховити врагове, чиято цел е да дестабилизират световния мир и убият президента „Тъндърболт“ Рос (Харисън Форд). Пътуването му е не само битка срещу външни заплахи, но и изследване на неговата идентичност и истинското значение на героизма в един бързо променящ се свят,

Иван Пазламачев е роден в Ямбол през 1972 г. Завършил е Средното специално художествено училище  за приложни изкуства в София. Още като ученик, през 1986 г., прави първата си самостоятелна изложба в родния град, която включва живопис и скулптура. През 1990 г. е в Германия, където организира две свои изложби, а в 1991 г. вече е САЩ, където живее и работи и до днес. Установява се в Ню Йорк и бързо навлиза в артистичните среди.  В периода 1992-1995 завършва колежа „Сънбридж“ в Ню Йорк. Започват да излагат негови картини, участва в артистични резиденции, печели награди за високи постижения, артистични стипендии. През 1995 г. е първата му самостоятелна изложба в САЩ, даваща начало на десетки негови групови и самостоятелни изяви в Ню Йорк, Ню Джърси, Флорида, Маями, Калифорния. Излага също в Италия, Франция (Салона), в Германия (БКИЦ), многократно в Ямбол, а от 2017 г. участва и в годишните изложба на галерия „Астри“.

През 2002 г. след конкурс е приет в Профсъюза на сценичните работници в САЩ и оттогава работи само за театрални постановки на Бродуей. По покана на сценографите рисува авторски произведения за два спектакъла през 2018 г. и 2022 г. в Ню Йорк. Пет от албумите на американския саксофонист Стив Слейгъл са с обложки на Иван Пазламачев. В Лунния Кодекс, Codex Nova - изстрелян на 15 февруари, кацнал на Южния полюс на Луната на 22 февруари 2024 г., чрез SpaceX Falcon 9/ GLL Lunaprise/ NanoFiche/ Intuitive Machines – Odysseus – програмата на НАСА за предаване и съхраняване на културното наследство на земляните, са включени 14 негови картини. 

В изкуството трябва повече да се експериментира, но винаги с много вкус. 

Единственият начин да се доближим до новото поколение е да започнем да говорим на неговия език. Всичко дигитално, прожекциите, мапингът ни позволяват да видим постановките през различни призми. Това, което не бих докоснала за нищо на света са партитурите на композиторите, те са документи, които са ни завещани и нямаме право да ги променяме, но начинът, по който „сервираме“ на публиката е от голяма важност. 

Това каза оперната прима Соня Йончева, която гостува във Варна за две постановки на форума „Опера в Летния театър“. 

Публиката ще я види утре в „Бохеми“ и на 10 август в „Мадам Бътерфлай“. 

Йончева сподели, че иска културата да бъде разнообразна, лесно достъпна и право на всеки жител на една страна. Това е и целта на нейния проект „Съкровени гласове“, който предви

Инициативата „Лято в музея“ организира за втора година Регионалният исторически музей – Враца, съобщи пред журналисти историкът Тихомир Машов.

По думите му музейните работници са подготвили редица дейности като интерактивни образователни игри и Арт ателиета. 

Участниците ще работят с глина, ще изучават работата на археолога, ще се запознаят с интересни неща за архитектурата на Враца, ще решават загадки, ще търсят артефакти и съкровища, свързани с праисторическото изкуство, ще играят автентични римски настолни игри.

Заниманията започнаха в началото на юли и ще се провеждат по един път седмично до края на август. 

За участие в тях се изисква предварителна заявка, като седмица по-рано ще се дава информация за следващото занимание и възрастовата група, за която ще е подходящо, обясни експертът. 

Машов допълни, че ще има и входна такса, тъй

Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.

Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра. 

Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година. 

"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д

Световноизвестният художник Албино Пити подреди изложба под наименованието "Сила и завихряне" в Перник.

Откриването се състоя тази вечер в Художествена галерия "Любен Гайдаров".

Проявата уважиха десетки перничани и любители на изобразителното изкуство. Сред тях беше и областният управител на Перник Людмил Веселинов. 

Пити показва 43 свои картини - абстрактна живопис и осем платна, създадени от студенти от Нов български университет, участвали в ръководена от него творческа работилница.

Художникът определи картините си като "плод на сърцето и душата", както и на емоцията и любовта. Той припомни, че това е втората му голяма изложба в миньорския град, с който е свързан по линия на съпругата си - Дафина. Тя е българка и като малка е живяла известен период с родителите си, които са работили в новосъздадения работнически миньорски театър в Перник.  &

„За хор Боев с любов и песен“ – под това мото ще се състои на 10 юли в Хасково хоровият концерт, посветен на 90 години от рождението на диригента Боян Боев (1934 – 2022), съобщиха от общинския пресцентър. Организатори на проявата са Община Хасково, Младежки център - Хасково и Сдружение „Орфей 1977“. 

Музикалната проява в залата на Младежки център ще събере на една сцена няколко поколения хористи от формации, създадени и дирижирани от Боян Боев, обявен за почетен гражданин на областния център през 2007 година.

Публиката ще има възможност да чуе изпълнения на Детски хор „Орфей“ при Младежки център под акомпанимента на пианистката Ирен Капеловска и с хормайстор Вили Костадинова, както и на вокален ансамбъл „Орфей+“ при сдружение „АЕДА“, с диригент Елена Цветкова. 

„С този концерт ще отдадем още един път почит към Боян Боев, който е един от значимите музи

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Украйна осъжда плановете на Филмовия фестивал в Цюрих да покаже документалния филм „Руснаци на война“
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.